Vitamiin B6 - püridoksiin - eelised, tarbimine, mõjud

Vitamiin-b6-kasu-mõju-tarbimine-kadu

VitamiinVitamiin B6 on vajalik toit, mida on vaja närvide, naha ja punaste vereliblede tervise säilitamiseks.

See on seotud energia ainevahetusega ja on vajalik suurte neurotransmitterite sünteesiks, mis reguleerivad meeleolu tasakaalu, erksust ja unetsükleid. Samuti on see oluline müeliini moodustumise ja aju tervise seisukohast.

On mitmeid erinevaid B6-vitamiinilisandeid, sealhulgas püridoksiin-HCL ja püridoksaal-5'-fosfaat (P5P), mida mõnikord nimetatakse aktiveeritud B6-ks.

P5P on B6i aktiivne vorm kehas. See on hädavajalik soolte toitainete imendumiseks ja on oluline koensüüm süsivesikute, rasvade ja valkude muundamiseks meie rakkudes kasulikeks energiavormideks.

P5P mängib olulist rolli ka antikehade immuunfunktsioonis. Samuti säilitab see elektrolüütide tasakaalu ja hõlbustab kaitstud glükogeeni vabanemist maksa- ja lihaskoest.

Käesolevas artiklis käsitletakse olemasolevaid uuringuid, kuidas B6i vitamiin toimib organismis, tavapäraseid kasutusviise, kasu tervisele, toiduaineid ja toidulisandeid, ohutust ja kõrvaltoimeid ning võimalikke koostoimeid.

Mis on vitamiin B6?

Vitamiin B6 on üks kaheksast B-vitamiini kompleks. Püridoksiin on üks B6i kõige levinumatest vormidest.

Kuigi seda kasutatakse tavapäraselt vaheldumisi nimetusega püridoksiin, on see terminVitamiin B6"Tehniliselt tähendab see kuut eraldi ühendit, mida nimetatakse vitamiinideks B-vitamiini kompleks.

Koensüümide vormis on B6-vitamiin seotud erinevate bioloogiliste funktsioonidega. Sellel on rohkem kui sada ensümaatilist reaktsiooni, millest enamik aitab kaasa valgu ainevahetusele.

Vitamiin B6 on vees lahustuv vitamiin ja seda peetakse maksaks, lihas- ja ajukoes minimaalseks. Seda leidub paljudes toiduallikates ja te ei leia seda vitamiinipuudust paljudes arenenud riikides.

Marylandi ülikooli meditsiinikeskuse (UMM) andmetel on vitamiin B6 oluline energia tootmiseks, nagu kõik B-kompleksi vitamiinid.

UMM ütleb, et kõik B-vitamiinid on vajalikud närvisüsteemi nõuetekohase funktsiooni säilitamiseks ja tervete maksa, naha, juuste ja silmade säilitamiseks.

Kuidas toimib vitamiin B6 keha sees?

Riiklik Terviseinstituut väidab, et kuus B6-vitamiini vormi on:

 • püridoksiin (PN), alkohol
 • püridoksaal (PL), aldehüüd
 • püridoksamiin (PM), mis sisaldab aminorühma
 • püridoksiin-5'-fosfaat (P5P)
 • püridoksaal-5'-fosfaat (PLP)
 • püridoksamiin-5'-fosfaat (PMP)

Teine vorm on 4-püridoksiinhape (PA), mis on metaboliit eritub uriiniga. Püritiinool on selle vitamiini poolsünteetiline vorm, mida on mõnes riigis müüdud ravimina.

P5P on selle vitamiini kõige tavalisem vorm veres. Seda nimetatakse mõnikord aktiivseks püridoksiini metaboliidiks. Enamik neist vormidest on kehaga asendatavad.

Vitamiin B6 on vajalik teatud ajukemikaalide tootmiseks, mida nimetatakse neurotransmitteriteks. Eriti on ta seotud norepinefriiniga, dopamiin ir serotoniin mis teadaolevalt mõjutab meeleolu ja tähelepanu koondumist.

Need keemilised signaalid aitavad edastada aju, kesknärvisüsteemi (CNS) ja perifeerse närvisüsteemi (PNS) närvide vahelisi seoseid.

NIH väidab, et vitamiin B6 on vajalik aju nõuetekohaseks arenguks ja toimimiseks. On vaja luua müeliinist mantel, mis eraldab närve ja parandab signaali ülekannet ja kiirust.

Vajalik on ka vitamiin B6 melatoniin tootmist. Seda neurotransmitterit / hormooni toodab konjunktiivne närv ja funktsioonid, sealhulgas paljunemine ja uni.

Vitamiin B6 toimib sünergistlikult B9i (folaadi) ja vitamiinidega B12 (kobalamiin) et homotsüsteiini nimetava valgu aminohappe kogus on veres. Homotsüsteiini kõrge tase võib tähendada südamehaigust.

NIH väidab, et vitamiin B6 on vajalik ka magneesiumi ja B12i vitamiini normaalseks imendumiseks soolest. See vitamiin on seotud maohappe tootmisega.

Vitamiin B6 imendub peensooles jejunum, mis on tupe ja kaksteistsõrmiksoole vahel.

Nii vitamiin B6 kui ka B12 on vajalikud punaste vereliblede ja hemoglobiini tootmiseks (ühend, mis kannab hapnikku punastes verelibledes). See vitamiin on oluline ka immuunrakkude, mida nimetatakse lümfotsüütideks, tootmiseks.

Püridoksiin on vajalik nii aminohapete metabolismi kui ka lipiidide (rasva) ja valgu ainevahetuse jaoks.

Püridoksiin muudetakse kaheks koensüümiks, mis on olulised paljude metaboolsete reaktsioonide jaoks. Need on püridoksamiinfosfaat ja püridoksifosfaat.

NIH järgi on mõned neist koensüümi reaktsioonidest järgmised:

 • Aminohape trüptofaan muundamine B3-vitamiiniks (niatsiin)
 • Fosfolipiidide ja polüküllastumata rasvhapete metabolism
 • Hemosa tootmise hemoglobiin
 • Aminohapete ülekandmine ühest molekulist teise (transamiinimine)

Oma endogeensete rollide tõttu keskenduvad praegused B6i vitamiiniuuringud sellele, kuidas see võib mõjutada südame-veresoonkonna haigusi, vähki, neuropaatiat, ainevahetust, diabeeti, depressiooni jne.

Vitamiin B6i tarbimine ja kasu tervisele

Looduslike narkootikumide üldise andmebaasi (NMCD) kohaselt kasutavad inimesed B6-vitamiini toidulisandeid erinevatel eesmärkidel, sealhulgas:

 • Alzheimeri tõbi
 • Aneemia
 • Astma
 • Südame-veresoonkonna tervis
 • Düsmenorröa
 • Homotsüstinuuria
 • Meeleolu parandamiseks
 • Hoidke veresooned tervena
 • Neerukividega
 • Iiveldus ja oksendamine raseduse ajal
 • Premenstruaalne sündroom (PMS)
 • Silma tervise kaitse
 • Reguleeri une tsükleid
 • Reumatoidartriit (RA)
 • Ajufunktsiooni tugi (nootroopne)

B6i vitamiini on uuritud ka astma, vähi, düsmenorröa ja südame tervise suhtes. Kuigi esialgsetes kliinilistes uuringutes oli mõningaid paljutõotavaid tulemusi, on see uuring praegu piiratud.

B6i terapeutilise efektiivsuse määramiseks nendel ja muudel juhtudel on vaja rohkem kliinilisi uuringuid.

FDA on heaks kiitnud süstitava vitamiin B6i ja püridoksiini doksüülamiini kombinatsiooni (Diclegis) retseptiravimitena Ida-haiguse raviks.

FDA ei ole heaks kiitnud vitamiin B6 toidulisandeid ravimitena tervisehäirete ennetamiseks või raviks. Neid tooteid müüakse keha struktuuri ja funktsiooni toetamiseks, kuid nad ei saa väita, et nad ravivad haigusi.

Vitamiin B6i puudulikkus

Vitamiin B6i puudulikkus on haruldane inimeste seas, kes söövad tervislikku ja toitvat toitu.Vitamiin-B6-Lack

Puudused võivad esineda suurenenud uurea taseme (uremia), maksa tsirroosi, malabsorptsioonihäirete, alkoholismi, rasedate naiste, kongestiivse südamepuudulikkuse ja / või hüpertüreoidismi korral.

Puuduseks on ka tõenäolisem neile, kes kasutavad teatud tüüpi retseptiravimeid.

"Looduslike ravimite" põhjalik andmebaas näitab, et täiskasvanute püridoksiinipuudulikkus mõjutab peamiselt limaskestasid, perifeerseid närve, nahka ja vereloome. B6i puudulikkus lastel võib mõjutada ka kesknärvisüsteemi.

Mõned B6i puudulikkuse sümptomid on tavalised krambid, ebanormaalsed elektroentsefalogrammi näited, nõrkus, pearinglus, põletik, ärrituvus, segasus ja depressioon.

Teised sümptomid on keele turse ja punetus ning / või haavandid suus, eriti suu nurkades.

Vitamiin B6 Allikad Toit

B6i vitamiini leidub paljudes toiduainetes väikestes kogustes. Mõned parimad vitamiin B6 toiduained:

Nisu terade idu, banaanid, päevalilleseemned, läätsed, oad, kaunviljad, pruun riis, maks, lõhe, krevetid, tuunikala, Türgi, kana, piim, juust.

Rohelised lehtköögiviljad, nagu spinat, kõrvits, kapsas ja võilill, pakuvad ka õige koguse B6-vitamiini. Sellel olulisel toitainel on ka mõned kangendatud terad ja muud teraviljatooted.

Võimaluse korral vali mahepõllumajanduslike toodete allikad. Kui te sööte liha, kaaluge, et valida antibiootikumide, steroidide ja kasvuhormoonide abil herb-toiduga orgaanilist liha.

Võimaluse korral on soovitatav toitaineid kasutades toitaineid, näiteks vitamiin B6.

Mõnel inimesel, kellel on teatud tervis või elu, ei ole see võimalik. Sellistel juhtudel võib lisandite kasutamine olla kasulik.

Vitamiin B6 toidulisandid, nende kasutamine ja annustamine

Michigani Ülikooli meditsiinikeskus ütleb, et vitamiin B6 täiendused on saadaval järgmistes vormides: kapslid, tabletid, närimiskumm, vedelad tilgad ja pastillid.

Kõige tavalisemad püridoksiini preparaadid on 25 mg, 50 mg ja 100 mg.

NMCD järgi on kaubanduslikel eesmärkidel rohkem kui 19 000 toidulisandeid, mis sisaldavad B6i üksi või koos teiste ühenditega.

Enamasti märgistatakse seda püridoksaalina, püridoksamiinina, püridoksiinvesinikkloriidina ja püridoksaal-5-fosfaadina.

Soovitatav ööpäevane annus on 100 mg ööpäevas. Suuremaid annuseid tuleb arstiga arutada.

Lisaks toidule on annus vahemikus 25 kuni 100 mg päevas.

Uuringutes uuriti järgmisi annuseid:

 • Aneemia: 25 mg ööpäevas koos teiste vitamiinidega
 • Südame-veresoonkonna haigused: 40 mg päevas
 • Kognitiivne funktsioon: 20 mg päevas 12i nädalat
 • Düsmenorröa: 200 mg ööpäevas
 • PMS: kuni 600 mg päevas; soovitatav optimaalne annus on 100 mg ööpäevas

UMM ütleb, et kuigi B6i vitamiini suuremaid annuseid on uuritud, ei tohi 100 mg annuseid ööpäevas manustada ilma arsti nõuandeta ja hoolduseta.

Püridoksiini liigsed annused võivad põhjustada närvihäireid või haigusi (neuropaatiat).

Vitamiin B6 kõrvaltoime

NMCD hinnangul on vitamiin B6 tõenäoliselt tervetele täiskasvanutele ohutu, kui nad kasutavad suukaudset, parenteraalset või süstitavat kasutamist. Süstitav vitamiin B6 on retseptiravim, mille võib välja kirjutada ainult arst.

NMCD väidab, et püridoksiin on tõenäoline, kui seda võtavad rasedad või imetavad naised. Siiski on soovitatav, et seda ei kasutataks pikka aega või ilma arsti nõuandeta.

B6i vitamiin, mida kasutatakse õigel annusel, on paljude inimeste poolt hästi talutav. Kuigi kõrvaltoimed on ebatõenäolised, on mõned kõrvaltoimed järgmised: isutus, unisus, kõhuvalu, oksendamine, allergiline reaktsioon, iiveldus, paresteesia (kihelus või tuimus, tavaliselt tunne jäsemetes).

Võimalik on ka rinna tundlikkus (mastalgia), rindade suurenemine, valgustundlikkus, teatud nahahaigused ja foolhappe folaadi vähenemine.

Samuti võib esineda tõsisemaid kõrvaltoimeid, nagu neuropaatia, kuid on ebatõenäoline, kui kasutatakse selle vitamiini normaalset taset. Need ohtlikud tulemused on tavaliselt seotud suurte annustega pika aja jooksul.

Vitamiin B6 koostoimed ravimitega

Vitamiin B6 võib suhelda teatud retseptiravimitega ja selle imendumist võivad oluliselt mõjutada teised ravimid ja mõned taimsed toidulisandid.

Enne B6-vitamiini võtmist konsulteerige oma arstiga antibiootikumidega nagu tsükloseriin, epilepsiavastased ravimid, nagu valproehape, antihüpertensiivsed ravimid nagu kaptopriil ja astmavastased ravimid nagu teofülliin.

NMCD soovitas olla ettevaatlik B6-vitamiini lisandite kasutamisel koos vererõhku alandavate maitsetaimedega, sealhulgas: Andrograph, kaseiinpeptiidid, koensüüm Q10, kala rasv, L-arginiin, praetud nõges, L-Teanin.

Teised koostoimed on võimalikud. Kui olete huvitatud vitamiin B6 lisanditest, konsulteerige oma arstiga, et otsustada, kas see toode on teile sobiv.

 • Aitab vähendada väsimust ja väsimust
 • Aitab säilitada normaalset energia metabolismi
 • Aitab säilitada närvisüsteemi normaalset aktiivsust
 • Aitab säilitada normaalset psühholoogilist funktsiooni
Lisateave
Püridoksiin-Vitamin-b6-Hind-Osta

Palikite komentara